Myślałaś, dumałaś, nie spałaś po nocach: „Chcę robić w życiu to co kocham, nie chcę być korpoludkiem, nie chcę wracać na etat… Chcę decydować sama o sobie i wziąć życie we własne ręce…” I wymyśliłaś!
Pomysł to dopiero początek
Masz już pomysł, masz wizję, wiesz co chcesz robić i jak na tym zarobić. Będziesz sprzedawać to, czego świat potrzebuje i za co zapłaci pieniądze. Wiesz jak się zareklamować, gdzie szukać klientów, jak działać. Fantastycznie! Możesz zaczynać podbijać rynek! Ale… coś mąci Twój spokój, pojawiają się wątpliwości. Czy nie powinnam założyć działalności? Czy mogę sprzedawać swoje dzieła na allegro lub facebooku bez zakładania firmy? Czy jeśli będę prowadzić szkolenia, wystawiać prace na targach, przygotowywać kurs do puszczenia w świat, nie zapuka do moich drzwi skarbówka z wielkim mandatem nie wiadomo za co?
Jak dobrze prowadzić działalność gospodarczą?
No dobrze, to zakładam tę działalność, niech się kręci. Mam formularz. Ale… Jaką wybrać formę opodatkowania? Co to są zasady ogólne? I czym się różnią od ryczałtu? Czy szkolenia i konsultacje mogą być zwolnione z VAT? Jak prowadzić ewidencję sprzedaży? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Jakie powinnam płacić składki ZUS, do kiedy? Jak się składa DRA? I co to w ogóle jest? Skąd mam wziąć REGON? Milion pytań… Nie podołam…
Jest wiele wątpliwości natury podatkowo-księgowej, które skutecznie zniechęcają kobiety do rozkręcania własnych biznesów. Są to sprawy drugorzędne, ale też bardzo ważne. Mamy świetny pomysł, skazany na sukces, ale boimy się, że potem przez lata będziemy spłacać długi podatkowe, bo będzie kontrola i skończy się milionową karą za jakiś drobny błąd, czy przeoczenie. Słyszymy co jakiś czas informacje, jak to biurokracja i system podatkowy zabijają małą przedsiębiorczość w Polsce. Przepisy są zawiłe, a do tego co chwilę się zmieniają. Jak żyć? Jak spokojnie prowadzić biznes i zarabiać pieniądze, mając nad sobą czarne podatkowe chmury? Da się! Kochana, masz potencjał, pomysł i plan. Czy chcesz pozwolić na to, żeby jakieś formularze czy urzędy Cię zniechęciły?
Zapytaj kogoś, kto się zna
Jeśli nie masz wiedzy, nie rozumiesz po ludzku, co w ustawach piszą i czego od Ciebie chcą, to zapytaj kogoś, kto się zna. Pytaj, dociekaj, szukaj. To twoje pieniądze, twoja firma i twoja odpowiedzialność. Masz prawo pytać. Nie warto się opierać na poradach typu ktoś-tam gdzieś-tam słyszał. Nie ma jednej opcji dobrej dla każdego. Tak jest w każdej dziedzinie życia i w podatkach również.
Zapytaj doświadczonej księgowej – poleconej przez kogoś, komu ufasz. Osobę, która będzie chciała z Tobą rozmawiać, i która nie zirytuje się Twoim dziesiątym telefonem.
Wsparcie zza kulis
Księgowa może zza kulis bardzo pomóc w rozwoju biznesu, uchronić przez popełnieniem formalnych błędów, podpowiedzieć fajne rozwiązanie. Tak sobie wyobrażałam pracę księgowej i taką księgową zawsze chciałam być. Dawać autentyczną pomoc.
Za każdym biznesem stoi człowiek, a prowadzona przez niego firma zwykle jest jego „być albo nie być”, i od jej kondycji finansowej zależy, jak będzie wyglądało życie przedsiębiorcy i jego rodziny. Być może założenie biznesu jest spełnieniem jego marzeń i jest on czymś więcej, niż tylko pracą do której się chodzi odbębnić osiem godzin. Obsługa takich firm to dla mnie, jako księgowej, ogromna odpowiedzialność, ale i satysfakcja.
Kobiety prowadzą firmy inaczej
Szczególnego wsparcia potrzebują kobiety. Oczekuje się od nas więcej niż od mężczyzn, mamy wiele ról i zadań. Niestety wciąż często słyszymy, kiedy kobiecie podwinie się noga, że nie powinna wychodzić z kuchni i brać się za biznes. Marzy mi się, aby kwestie formalne, związane z podatkami czy ZUSem nie były przeszkodą w działalności, ani powodem, dla którego miałoby się nam, kobietom nie udać.
Podatki po ludzku
Dlatego zamierzam przełożyć księgowy język na mowę zrozumiałą i przybliżyć Ci zagadnienia, które przydadzą się przy zakładaniu i prowadzeniu własnej firmy. Warto wiedzieć pewne rzeczy, niezależnie od tego, czy zleciłaś swoje rozliczenia do biura rachunkowego, czy zajmujesz się nimi sama.
Podpowiem Ci, między innymi, jak wypełnić formularz do założenia działalności gospodarczej, jakie są koszty założenia i prowadzenia firmy, jak wygląda rozliczanie się ryczałtem i według zasad ogólnych w podatku dochodowym, kiedy warto być VATowcem, jak zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS oraz czym różni się prowadzenie firmy w formie spółki z o.o. od jednoosobowej działalności gospodarczej.
A może są jakieś tematy, które szczególnie Cię interesują, a nie miałaś kogo zapytać? Chętnie pomogę w kolejnych artykułach.